LIŠENJE POSLOVNE SPOSOBNOSTI

 u kategoriji Uncategorized @bs

Jedna od sposobnosti koja karakteriše fizička lica jeste i poslovna sposobnost, tačnije mogućnost fizičkog lica da samo svojom voljom zasniva, menja i gasi prava i obaveze. Tako, poslovno sposobna osoba može zaključuvati ugovore, sklopiti brak, raspolagati svojom imovinom, glasati na izborima i sl.

U našem pravu, poslovna sposobnost stiče se punoletstvom fizičkog lica. Međutim, u određenim slučajevima, poslovna sposobnost se može ograničiti ili potpuno oduzeti, ukoliko su za to ispunjeni zakonski uslovi.

Postupak za lišenje poslovne sposobnosti pokreće sud po službenoj dužnosti, kao i na predlog organa starateljstva, supružnika, vanbračnog partnera, deteta ili roditelja lica koje treba lišiti poslovne sposobnosti. Takođe, postupak se može pokrenti i po predlogu dede, babe, brata, sestre, kao i unuka, ako sa tim licem žive u porodičnoj zajednici.
Ovaj predlog može da stavi i samo lice koje treba lišiti poslovne sposobnosti, ako može da shvati značenje i pravne posledice istog.

Predlog mora da sadrži činjenice na kojima se zasniva, kao i dokaze kojima se te činjenice utvrđuju ili čine verovatnim.

Postupak povodom lišenja poslovne sposobnosti je hitan i o predlogu sud odlučuje na osnovu rasprave na ročištu.
Sud će lično saslušati lice prema kome se postupak vodi i uvažiće mišljenje i stavove tog lica u meri u kojoj je to moguće s obzirom na stanje njegovog mentalnog zdravlja. Ukoliko se to lice nalazi u zdravstvenoj ustanovi, saslušaće se obavezno u toj ustanovi, gde će se održati i ročište.

Lice prema kome se postupak za lišenje poslovne sposobnosti vodi mora biti pregledano od najmanje dva lekara odgovarajuće specijalnosti, koji će dati nalaz i mišljenje o stanju mentalnog zdravlja i sposobnosti tog lica za rasuđivanje, s obzirom na to da se ovaj postupak vodi isključivo u interesu tog lica, te je bitno utvrditi pravo stanje stvari.

Kad nađe da postoje uslovi za lišenje poslovne sposobnosti, sud će lice prema kome se postupak vodi lišiti poslovne sposobnosti potpuno ili delimično.

U rešenju kojim je odlučio o lišenju poslovne sposobnosti sud određuje rok u kome će se proveriti da li postoje razlozi za dalje trajanje izrečene mere, a koji ne može biti duži od tri godine.

U rešenju kojim se lice delimično lišava poslovne sposobnosti, sud je dužan da na osnovu rezultata medicinskog veštačenja odredi vrstu poslova koje to lice može samostalno preduzimati pored poslova na koje je zakonom ovlašćeno, a posebno da odredi da li je to lice sposobno da vrši izborno pravo.

Kada istekne vreme proveravanja, sud po službenoj dužnosti ispituje da li i dalje postoje razlozi zbog kojih je lice lišeno poslovne sposobnosti, te može odlučiti da se licu vrati oduzeta poslovna sposobnost, odnosno, ukoliko je bilo u potpunosti lišeno poslovne sposobnosti, a stanje mu se značajno popravilo, može ga i samo delimično lišiti poslovne sposobnosti.

Za sve detaljnije informacije oko samog postupka, možete nas slobodno kontaktirati.

Teodora Veljović, advokatski pripravnik